“Sekretarka medyczna – czym się zajmuje i co trzeba zrobić, aby móc nią zostać?”
Sekretarka medyczna jest częścią personelu medycznego, który pracuje w ochronie zdrowia. Jej miejsca pracy, to zarówno prywatne placówki medyczne, jak i oddziały w szpitalach państwowych czy przychodnie specjalistyczne.
Zajmuje się ona pracą biurową, prowadzeniem dokumentacji medycznej (uzupełnia karty pacjentów, historię choroby), archiwizowaniem jej zgodnie z przepisami, udzielaniem informacji o stanie zdrowia pacjentów i o usługach medycznych świadczonych przez podmiot leczniczy.
Rejestruje także pacjentów na badania, zabiegi czy inne usługi świadczone przez daną placówkę ochrony zdrowia. Ponadto sekretarka medyczna prowadzi rozliczenia finansowe, ewidencję wykonywanych usług, przyjmuje płatności, wystawa faktury i zaświadczenia.
Zarządza obiegiem korespondencji zarówno przychodzącej, jak i wychodzącej. Na polecenie przełożonego przygotowuje treść zarządzeń wewnętrznych, sprawozdania z działalności placówki, prowadzi tablicę ogłoszeń oraz dba o prawidłowy obieg informacji zarówno wśród personelu jak i pacjentów.
W swojej pracy sekretarka medyczna posługuje się różnymi programami komputerowymi m.in. programem do zarządzania placówką, rejestracji pacjentów oraz pakietem Microsoft Office.
Dlatego na tym stanowisku wymagana jest bardzo dobra znajomość obsługi komputera i urządzeń biurowych takich jak drukarka, skaner czy niszczarka. Osoba chcąca pracować w tym zawodzie musi posiadać wykształcenie średnie ogólnokształcące. Ukończenie kursu lub szkoły o profilu sekretarki medycznej bardzo pomaga w pracy.
Na chwilę obecną jednak nie jest wymagane. Dzięki kursowi można nauczyć się odpowiedniego prowadzenia dokumentacji medycznej, poznać przepisy z zakresu prawa medycznego, ochrony danych osobowych, jak również w jaki sposób radzić sobie z trudnym pacjentem oraz w jaki sposób z nim pracować, aby czuł się zaopiekowany i bezpieczny.
Jakie predyspozycje powinna posiadać osoba chcąca pracować jako sekretarka medyczna?
Przede wszystkim musi być komunikatywna, cierpliwa i odporna na stres.Jak wiadomo w miejscu, gdzie przebywają chorzy ludzie mogą przytrafić się różne rzeczy, a często sekretarka medyczna jest na pierwszej linii frontu dlatego musi umieć zachować spokój w każdej sytuacji.
Ważna jest również umiejętność bardzo dobrej organizacji czasu pracy zarówno własnego, jak i innych osób, a przy prowadzeniu dokumentacji medycznej przyda się dokładność. Sekretarka medyczna w swojej pracy ma kontakt zarówno z lekarzami, pielęgniarkami i innym personelem medycznym, jak i z pacjentami.
W związku z tym, jest to bardzo odpowiedzialna praca, a od sekretarki w dużej mierze zależy czy oddział lub inna placówka będą funkcjonować poprawnie. Dlatego ten zawód, jest potrzebny i doceniany przez ludzi.
Sprawdź nasze propozycje szkoleń przez internet!
(kliknij w baner, aby dowiedzieć się więcej informacji)
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! 🙂